סגור תפריט

משבר בתחום הטיפולים באנשים עם מוגבלויות

הטור של מוחמד וליד דיאב, מנהל פנימיית אלנהדה

17% מתושבי ישראל מוגדרים כאנשים עם מוגבלויות. עבור אותם אנשים ובני משפחותיהם, כל יום טומן בחובו אין ספור דילמות והתמודדויות שנראות טריוויאליות לחלוטין עבור רובנו ומאוד לא פשוטות עבורם.
החודש צוין ברחבי העולם יום המודעות הבינלאומי לאנשים עם מוגבלויות וזו הזדמנות מצוינת עבור כולנו, לעצור לרגע, ולנסות להבין כיצד יוצרים יחד איתם מציאות וסביבה איכותית ומכילה יותר.


המסגרות המטפלות בישראל שותפות ופועלות לשילוב אנשים עם מוגבלויות בקהילה. לצד השינויים החיוביים הללו בישראל של 2022 התחום כולו עומד בפני קריסה שהולכת ומתקרבת. קריסה שהיא מנת חלקם של כל הארגונים והעמותות שמטפלים באנשים עם מוגבלויות מכל שכבות החברה הישראלית.
אנחנו חווים בשנים האחרונות משבר כח אדם חמור בכל מקצועות הבריאות והתחומים הטיפוליים – במעונות, בהוסטלים ובדיור בקהילה. הסיבות העיקריות למשבר הינן תת – תקצוב של משרד הרווחה, העדר אופק תעסוקתי והעדר שכר ראוי לעובדים המסורים שעושים לילות כימים בטיפול באנשים עם מוגבלויות .


מרבית המסגרות מתמודדות עם קשיים שגדלים והולכים ועם חוסר משמעותי בעובדים המטפלים באופן ישיר באנשים עם מוגבלות, בהם ילדים ובוגרים על הרצף האוטיסטי, אנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית ואוכלוסיית השיקום.


זהו רגע האמת של הענף כולו ואם אכן תתרחש הקריסה, יפגעו ממנה עשרות אלפי אנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם. זו הסיבה שבשבוע שעבר קיימנו אירוע מחאה רב משתתפים מול משרד הרווחה בירושלים שבו השתתפו נציגים מכל המסגרות המטפלות מכל רחבי הארץ, כדי להיות פה לאלפי אנשים עם מוגבלות שצמאים להתייחסות ולפתרון המשבר בדחיפות לפני שהמסגרות יקרסו.


באנו להדליק זרקור על הבעיה הקשה ביותר שמשרד הרווחה והממשלה החדשה כולה חייבים להעמיד בראש סדר העדיפויות ולפתור, לא מחר היום.

הצטרפו כשותפים

איך תרצו לתרום?

הצטרפו כשותף/ה