דמוקרטיות שבורות/ טור הדעה של יוסף ישראל אברמוביץ

אמריקה מתכוננת להעברה שלווה של סמכויות השלטון, וישראל שוב עם הפנים לבחירות בשל סירובו של ראש הממשלה להעביר תקציב שהווה במהותו תנאי מוקדם בהסכם הקואליציוני במטרה להימנע מקיום בחירות נוספות. קראו את טור הדעה של יוסף ישראל אברמוביץ

כאמריקאי ישראלי, נשבר ליבי פעמיים במהלך אירועי התקיפות נגד הדמוקרטיה בוושינגטון הבירה.

המהומות על גבעת הקפיטול הן תוצאה ישירה של ארבע שנים במהלכם אפשרו זאת אותם אנשים מתוך המפלגה הרפובליקנית ואמצעי התקשורת השונים הקשורים אליהם והיו מוכנים ומזומנים לעשות כן. ארבעה אנשים מצאו את מותם. סגן הנשיא מייק פנס לא מצא לנכון לכנס את הקבינט על מנת להפעיל את סעיף 25 להדחת טראמפ מתפקידו כנשיא, וגם כנשיא מכהן של ארצות הברית אשר ליבה ניסיון חתירה נגד החוקה. הדבר הוביל לאבדות בנפש. הצפייה במיטש מק’קונל, מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט, מביע סוף סוף את התנגדותו לנשיא טראמפ רק שבועיים לפני השבעת ג’ו ביידן וקמלה האריס היא בבחינת יציאת ידי חובה ואיננה מקור לנחמה לאור ההתנהגות האנטי דמוקרטית והמאפשרת של דונלד טראמפ במהלך כל ארבע השנים האחרונות. לכן, הצד האמריקאי של ליבי שבור מול החלשות השיח האזרחי האמריקאי ומוסדותיו הדמוקרטיים בעקבות מעורבותם של יותר מ-70 מיליון אמריקנים שהאמינו לנרטיב האנטי דמוקרטי של טראמפ ולמועמדותו.

הצד האמריקאי והצד הישראלי.צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצד האמריקאי והצד הישראלי. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצד הישראלי של לבי שבור גם הוא כי אינו חש רק את הכאב של אמריקה אלא גם הכאב לנוכח העובדה שראש ממשלתנו היה אחרון המנהיגים לדבר בגנות המהומות. וזאת רק כאשר שר האוצר האמריקאי, סטיבן מונצ’ין, ביקר בירושלים וקיים עמו מסיבת עיתונאים משותפת בנושא אחר. אז רק נצרך להתייחס גם למהומות שהתרחשו בגבעת הקפיטול. מה שמרחף מעל שתיקתו של ראשו של בנימין נתניהו הוא ענן ההסתה שהובילה לרצח יצחק רבין וזאת אפשרה את עלייתו העתידית למעמד דומה לזה של טראמפ בקרב המחוקקים והתקשורת כמו גם את החתירה תחת השיח האזרחי הישראלי ומוסדותיו הדמוקרטיים.

לכשיחל משפטו של נתניהו בוודאות או לחלופין, יימצא אשם או ייפסל על ידי פרקליט המדינה או בית המשפט העליון מלהרכיב ממשלה או להיבחר לנשיאות, האם אנו סמוכים ובטוחים שתומכיו המושבעים לא יסתערו על בית המשפט העליון או הכנסת?

התשובה היא שלילית.

לכן, בעוד אמריקה מתכוננת להעברה שלווה של סמכויות השלטון, הרי שפניה של ישראל שוב לבחירות בשל סירובו של ראש הממשלה להעביר תקציב שהווה במהותו תנאי מוקדם בהסכם הקואליציוני במטרה להימנע מקיום בחירות נוספות. בזמן שתיסגרנה הרשימות לכנסת, יתקיים משפטו של ראש הממשלה. ההתקפות על מוסדותיה הדמוקרטיים של ישראל תתעצמנה, ובמיוחד על הלגיטימיות של בתי המשפט שלה ושלטון החוק.

לכן, השאלה היא מי הם אלה שמאפשרים את הידרדרותה המתמשכת של הדמוקרטיה הישראלית ומה אנחנו למדים מה”כיבוי” האחרון, אם כי קצר, של הקונגרס.

למרבה הצער, השיעור המרכזי הוא שהמחוקקים ואמצעי התקשורת אשר ליבו את האש הטרארמפיסטית לא באו על עונשים; לכל אלה ניתנה האפשרות רק להוקיע את המהומות, בעודם נצמדים לכיסאותיהם ומניותיהם. הבחירות הבאות לקונגרס האמריקאי תתקיימנה רק בעוד שנתיים, כך שלא קיימות השלכות נוכחיות לעובדה ש-113 הרפובליקנים הלכו בצורה מבישה לקרוא תיגר על תוצאות הבחירות לחבר האלקטורים. לאור זאת, גם אם נותרו רק שבועיים עד קיום טכס ההשבעה, הרי שמוטלת על הקבינט חובה להדיח את טראמפ. אלמלא כן, לא תהיינה תוצאות להתנהגות האנטי דמוקרטית ולאובדן החיים שנגרמו בעקבותיהם.

נתניהו. צילום: פלאש 90

נתניהו. צילום: פלאש 90

ראש הממשלה ואנשיו מביטים מקרוב על הנעשה ובוודאי למדו שיעור. בהתאם, מחזור הבחירות הנוכחי שלנו הוא המסוכן ביותר, אלא אם כן יחליטו הבוחרים הישראלים להעניש בקלפיות את מי שאפשר את תקיפתם של המוסדות הדמוקרטיים הישראליים והשיח האזרחי במהלך חמש השנים האחרונות.

יוסף ישראל אברמוביץ כונה על ידי ה-CNN אחד מששת החלוצים הירוקים המובילים של כדור הארץ, הינו חבר בוועדה המייעצת של דמוקרטTV אשר תכלול גרסה עברית של הבלוג הנוכחי.

ניתן לעקוב אחריו ב-@Kaptainsunshine.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *