החיסונים אינם סיבה לחסינות

שלמה איזקסון

קצב החיסון בארץ מרשים ולראש הממשלה, לצד משרד הבריאות וקופות החולים, יש בכך חלק, אך נתניהו כשל כמעט בכל תחום אחר של ניהול משבר הקורונה: האבטלה הגואה, הכאוס בנתב”ג, חוסר האכיפה בשטח וכניעתו למפלגות החרדיות

הסקרים האחרונים מעידים ברובם על התחזקות הליכוד והתמיכה בנתניהו, בעיקר בשל מבצע החיסונים היעיל והזריז שמתנהל בישראל בימים אלו. אכן, מדובר בהישג משמעותי, בעיקר כאשר משווים אותו לקצב האיטי וחוסר היעילות בביצוע החיסונים ברוב מדינות אירופה. מותר וראוי גם לומר מילה טובה לראש הממשלה, משרד הבריאות וקופות החולים על ניהול מבצע החיסונים, אך חשובים ככל שיהיו, חיסונים אינם תחליף למדיניות נכונה וארוכת טווח בכל ההיבטים של ניהול משבר הקורונה והשלכותיו. החיסונים יובילו בהדרגה לירידה בתחלואה, אך לא יוכלו למנוע לחלוטין כניסת מוטציות חדשות לארץ, לכסות על מצבם המטריד של המשק והחברה בעקבות הקורונה, היעדר אכיפה שוויונית של הסגרים והמגבלות שמלווים אותנו, והזנחה רבת שנים של מערכת הבריאות.

אין חיסון לממשלה בנימין נתניהו (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)

אין חיסון לממשלה. בנימין נתניהו (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)

מספר תופעות מדאיגות ליוו לאחרונה ואף הגבירו את התחלואה הגבוהה. התקהלויות רבות, בעיקר אך לא רק במגזר החרדי, נמשכו גם במהלך הסגר השלישי ולרוב לא פוזרו על ידי המשטרה. חלק ממוסדות החינוך בערים החרדיות נפתחו בניגוד להנחיות, בתחילה בקרב הזרמים הקיצוניים אך באופן שמחלחל בהדרגה גם לזרמים מרכזיים יותר, ללא שננקטו סנקציות אפקטיביות ברוב המקרים. כך למשל, ניתן היה לעצור מבעוד מועד הסעות למוסדות חינוך שנפתחו בניגוד לחוק, לנעול את שערי בתי הספר שנפתחו במהלך הסגר ולקבוע כי תקציבים יישללו ממוסדות שיפרו את החוק. נתניהו לא הורה על צעדים אלו וככל הנראה גם לא יפעל בנחישות בהמשך, מתוך חששותיו ותלותו במפלגות החרדיות. כתוצאה מכך, נוצרו אזורים אוטונומיים בהם החוק לא נאכף, התחלואה מזנקת ותושבים חרדים רבים שמדווחים בדאגה על הפרת ההנחיות באזור מגוריהם, נותרים פעמים רבות חסרי אונים וללא מענה.

העיכוב בקבלת החלטות והחוסר באכיפה יעילה איננו נחלתו של מגזר אחד בלבד והתרחש גם בסוגיית הכניסות והיציאות של טיסות בנתב”ג. המשך הטיסות למטרות תיירות ואי-אכיפת הבידוד עד לאחרונה על רוב הישראלים השבים מחו”ל, ובמיוחד מאיחוד האמירויות ומאירופה, הוביל להתפשטות המוטציה הבריטית בארץ ובכך לעלייה תלולה בתחלואה. שדה התעופה היה צריך להיסגר, למעט טיסות מטען וצרכים דחופים, עוד במהלך הסתיו, כאשר התחלואה החלה לזנק. כל השבים לארץ היו צריכים להיות מחויבים בבדיקות קורונה וחובת הבידוד הייתה צריכה להיאכף עם שובם לארץ באופן אפקטיבי. כך יכלה ישראל לעכב או לצמצם את התפשטות המוטציה הבריטית בארץ, ולמנוע מראות של נוסעים הנוחתים בשדה התעופה ומסרבים להתפנות למלוניות או מתפרעים ומפירים את הבידוד בהמשך. נתב”ג, פתח הכניסה העיקרי לארץ, למעשה נותר פרוץ והופקר על ידי הממשלה.

גם התחום הכלכלי- חברתי הוזנח ולא זכה למענה מספק בחודשים האחרונים. היעדר תקציב לשנת 2021, בשל רצונו של נתניהו לחמוק מהסכם הרוטציה עם גנץ, מגביר את חוסר היציבות במשק ולא מאפשר הצגת מתווה ארוך טווח לייצוב הכלכלה ולהחזרתם של רבים לשוק העבודה. ענפים שנפגעו במיוחד בעקבות הקורונה כמו העסקים הקטנים, מוסדות התרבות, המסעדות, בתי הקפה וחנויות הרחוב, לא זכו למענה אמיתי. לא הוצגה גם תוכנית רצינית להשבת מאות אלפי מובטלים לעבודתם או לסיוע בהסבה מקצועית, ובמקום חזון לשיקום הכלכלה צצו מענקי סיוע לכלל הציבור שהם בבחינת פלסטר על פציעה עמוקה. בנושא זה, ככל הנראה לא יחול שינוי משמעותי עד שתוקם ממשלה חדשה ויציבה.

לא לעולם חוסן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לא לעולם חוסן. (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בבואנו להצביע בבחירות הקרובות, עלינו לזכור כי נתניהו מכהן כבר 12 שנים ברצף כראש ממשלה, ולכן אחראי לתהליכים ממושכים וקשים כמו שיסוי של חלקים בציבור זה בזה, פגיעה במערכת המשפט וניסיון לערער את האמון הציבורי בה, והזנחת מערכות הבריאות, החינוך והרווחה. הצלחתו בהבאת חיסונים רבים לארץ בפרק זמן קצר איננה סיבה לבחור בו שוב ובכך להביא להקמת ממשלת ימין צרה, שכל מטרתה הענקת חסינות משפטית ופוליטית לנתניהו. אם יצליח נתניהו להרכיב שוב ממשלה, תהיה זו ממשלת בלהות, הנשענת על גורמי ימין קיצוני ונאלצת להיכנע לכל תכתיבי המפלגות החרדיות. אינני בטוח כי החברה והדמוקרטיה הישראלית יהיו מספיק חסינות כדי לעמוד בפני המשך שלטונו של נתניהו, כאשר הישרדותו המשפטית והפוליטית הן לבדן שינחו את מדיניותו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *