הרצל הירוק – טור דעה מיוחד

יוסף ישראל אברמוביץ’

האב המייסד של מדינתנו היה פעיל איכות הסביבה. אם ניקח בחשבון את השפעת יום כדור הארץ ויום הרצל, הרי שהדרך הטובה ביותר לחגוג אותו על ידי המדינה היהודית תהיה להתחייב ליעדי אקלים מדידים ושאפתניים ומיד להעביר בכנסת חוק אקלים שישים לו למטרה לעשות שימוש ב- 50% מקורות מתחדשים עד שנת 2030

עם האצת משבר האקלים, נעשו צורך דחוף ביזום פעילויות יום כדור הארץ החל ביום חמישי ה-22 באפריל. יום זה הוא במקרה גם “יום הרצל” החל ב-10 לחודש אייר, והוא בא לציין את יום הולדתו של מיסד התנועה הציונית. היום הזה נחגג בטקסים המתקיימים בכנסת ובבתי ספר ברחבי המדינה. המורשת הסביבתית של הרצל היא ללא ספק יוצאת דופן, למרות שאין אנו עומדים בציפיות שהובעו בחזונו לשימוש שעל מדינת ישראל לעשות בפחמן ניטרלי.

אכן, תאודור הרצל היה פעיל איכות הסביבה. בניית מדינה היא עסק רציני והרצל הבין את ערכם של נופים ירוקים, חקלאות בר קיימא, תחבורה ציבורית, סיום עידן דלק מאובנים מלוכלך, הצורך בקידום אנרגיה ירוקה וכמובן, עצים. קרן קיימת לישראל הוקמה על ידי הרצל בשנת 1901. היא הספיקה לשתול יותר מרבע מיליארד עצים השואבים לתוכם דו תחמוצת פחמן שהוא גז חממה. עצים, לצד ניקוז ביצות, היו מרכיבי מפתח בחזונו של הרצל בכל הנוגע לשאלה כיצד על מדינה אידיאלית להיראות, כפי שמתאר אותה הרצל בספרו אלטנוילנד (“תל אביב”).

האב המייסד של מדינתנו גם רצה לסיים את עידן שריפת דלק מאובנים. חזונו לתחבורה של ישראל היה כרוך בשימוש ברכבות חשמליות, קווי חשמליות הרצים מעל ערים ותורמים לצמצום עומסי תנועה, ציוד חקלאי חשמלי כמו טרקטורים וכך שימש חזונו כמבשר יוצא דופן לכיוון שהעולם צועד בו בכל הנוגע למכוניות חשמליות. הרצל חזה צי כל-חשמלי מצויד בתחנות להחלפת סוללות המתוחזקות על ידי קואופרטיב שיתופי של הנהג.

אילון מוסק ושי אגסי – לתשומת ליבכם!
הרצל כתב כל זאת שני עשורים לפני שאלברט איינשטיין קיבל פרס נובל בפיזיקה עבור האפקט הפוטו-וולטאי שהוא למעשה יצירה של אנרגיה חשמלית מן האור ולפיכך האנרגיה הנקייה היחידה על פי חזונו של הרצל הייתה למעשה הידרו-אלקטרית. ואכן, תחנת הכוח הראשונה בישראל הייתה תחנה הידרו-אלקטרית רוטנברג ובעלת 18 מגה-ואט– וחלשה על מה שהיה בעבר נהר הירדן העוצמתי. הרצל הבין שהירידה הדרמטית מן הים התיכון אל ים המלח יכולה ליצר לצידה אנרגיה שתספק את תצרוכתה של כל המדינה ותהיה גם ניתנת לשיתוף עם אותם שכנים ערבים אשר יהיו מעוניינים בקידום השלום. המודל שלו להשוואה היו מפלי הניאגרה.
ביום כדור הארץ, מוזמן ראש הממשלה בנימין נתניהו ביחד עם עוד כ-40 מנהיגים לוועידת פסגה למנהיגות אשר שמה לה למטרה לעודד מדינות לחזק באופן דרמטי את מחויבותן למקורות מתחדשים ולצמצום אגרסיבי יותר של פליטת גזי חממה. ישראל היא כרגע אזרחית ירוקה גרועה בעלת מונופול גז חונק של 93% מתוך האנרגיה הארצית ומקווה שבעתיד תיצור חשמל גז לדור אחר. אמנם לגז יש פחות חלקיקים רעילים מאשר לפחם אך מבחינה אקלימית הוא הרבה יותר מפחם.

אם ראש ממשלתנו יהיה מודע לכך שיום כדור הארץ הוא גם יום הרצל, יתכן שיצליח להתעלות על עצמו ולהצהיר בפני ועידת האקלים שישראל, שנושא הגשמת חלומות גדולים אינו זר לה, על כך שהיא תתחייב ליצירת 50% מקורות מתחדשים עד שנת 2030 ו-100% עד שנת 2035, כפי שמנסה הנשיא ביידן לעשות למען ארצות הברית. הרצל בוודאי לא היה רוצה לדעת שיותר מ-2000 ישראלים מתים בכל שנה מהרעלה הנגרמת כתוצאה מזיהום אויר, וכך, במקום להנהיג את העולם באמצעות מקורות מתחדשים, אנחנו מהווים הכל חוץ מאור מתחדש לגויים.

אם ניקח בחשבון את השפעת יום כדור הארץ ויום הרצל, הרי שהדרך הטובה ביותר לחגוג אותו על ידי המדינה היהודית תהיה להתחייב ליעדי אקלים מדידים ושאפתניים ומיד להעביר בכנסת חוק אקלים שישים לו למטרה לעשות שימוש ב- 50% מקורות מתחדשים עד שנת 2030. התנהלות מעין זו תעלה בקנה אחד עם הציונות הירוקה של הרצל.

הכותב הוא יוסף ישראל אברמוביץ, החלוץ הסולרי של ישראל, המועמד לפרס נובל לשלום לשנת 2021 על ידי 12 מדינות אפריקאיות ושוקל מרוץ לתפקיד נשיא מדינת ישראל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.