רשימת יעדים ברי-השגה עבור ממשלת “החיים עצמם” של בנט ולפיד

שלמה איזקסון

טרם הוקמה ממשלה מתפקדת וזהות ראשיה וחבריה עדיין איננה ברורה, אך בהנחה כי קיים סיכוי סביר לממשלה בהובלת לפיד ובנט, יש לגבש עבורה יעדים ברי השגה, חיוניים ומשמעותיים בתחומי הבריאות, החינוך ומיגור האלימות. קראו את הפרשנות העכשווית של שלמה איזקסון

בימים אלו של תהפוכות, שמועות וספינים פוליטיים, קשה לדמיין הקמת ממשלה יציבה ומאתגר אף יותר לחשוב על מה יוכלו חבריה להסכים ואלו נושאים יוכלו לקדם יחד. הסיכויים לממשלה פריטטית תוך רוטציה בראשות הממשלה בין בנט ולפיד, יחד עם מפלגת העבודה, כחול לבן, סער, ליברמן ומרצ נראים סבירים, אם כי אופציה זו עדיין רחוקה מלהיות עובדה מוגמרת. ממשלה כזו, אם תקום, תסבול ממחלוקות קשות בנושא המדיני ולעתים גם בתחום דת ומדינה, אך ניתן וחיוני לנסות ולגבש יעדים חשובים למענם תוכלנה המפלגות השונות לפעול יחד כדי לדאוג ל”חיים עצמם” של אזרחי ישראל. ממשלת בנט-לפיד על שלל מרכיביה, לא תוכל לצאת ביוזמות מדיניות נועזות, לפתור את הסכסוך והבעיות הסבוכות בין ישראל והפלסטינים ולשנות באופן משמעותי את הסטטוס קוו בתחום הדתי, אך יש בהחלט כמה דברים חשובים ואף דחופים בהם תוכל לטפל.

משבר הקורונה הציף בפני הציבור את מצבה הקשה של מערכת הבריאות בישראל, מערכת איכותית וחיונית אך גם מדולדלת, ללא תקנים מספיקים לרופאים ואחיות, מערכת שבה קיימים פערים משמעותיים בין המרכז והפריפריה החברתית והגיאוגרפית. בהנחה שבתחום זה אין סיבה למחלוקות גדולות מדי בין השותפים הפוליטיים הפוטנציאליים, תוכל הממשלה החדשה, בין היתר, לפעול לשיקומה של מערכת הבריאות הציבורית.

בקרוב יורידו את המסכה? לפיד ובנט. צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

בקרוב יורידו את המסכה? לפיד ובנט. צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

שיקום מערכת הבריאות

ראשית, יש לעדכן ולהוסיף תקנים חיוניים של רופאים ורופאות, אחים ואחיות ומיטות אשפוז, שבחלקם לא עודכנו כבר שנים רבות על אף הגידול באוכלוסיית המדינה. כמו כן, יש לשפר את התנאים ולקצר את התורנויות הארוכות של הרופאים המתמחים הכורעים תחת העומס, לעודד ולהיטיב עם בוגרי לימודי רפואה שיבחרו להתמחות ולעבוד בבתי החולים בגליל ובנגב ולדאוג לצמצום הפערים בנגישות לטיפולים בין אזור המרכז וחיפה לבין שאר חלקי המדינה. צעדים אלו ידרשו הסטת תקציבים משמעותיים לטובת מערכת הבריאות אך גם שינויים ורפורמות בתנאי ההעסקה של הצוותים הרפואיים ובבירוקרטיה המורכבת ולעתים נוקשה המאפיינת אותה.

תחום נוסף בו חייבת לפעול הממשלה החדשה הוא המלחמה באלימות בחברה הערבית ובאלימות כנגד נשים בכלל. האלימות המשתוללת ברחובות הערים הערביות הורסת ופוגעת בראש ובראשונה בחייהם של האזרחים הערבים עצמם שמרגישים בצדק כי ננטשו. אנשי ציבור וראשי ערים במגזר הערבי מתחננים ליותר אכיפה, נוכחות משטרתית ביישובים ופעילות משטרתית והסברתית למניעת אלימות במגזר. ממשלת בנט-לפיד יכולה ואף חייבת להחזיר את השקט והביטחון ליישובים הערבים תוך פתיחת נקודות משטרה ביישובים נוספים, הגברת הנוכחות והכשרת שוטרים ערבים נוספים, תוך שיקום האמון במשטרה ומיגור האלימות. הממשלה חייבת במקביל גם לפעול למיגור האלימות על גווניה השונים כנגד נשים בישראל, תוך תקצובן של תוכניות סיוע והגנה לנשים מוכות, מאמצי חינוך והסברה וכמובן הגברת והקשחת האכיפה כנגד גברים אלימים. הטיפול צריך להתחיל עוד במסגרות החינוך לילדים ולהימשך לאורך כל שלבי החיים ובכל המגזרים כך שהאלימות כנגד נשים תמוגר.

בנט בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בנט בכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הקורונה חושפת מחדלים

במהלך משבר הקורונה נחשפנו לחולשותיה של מערכת החינוך אך גם לרעיונות וכלים חדשים בהם נעשה שימוש ושבחלקם ניתן יהיה להיעזר גם לאחר שתחלוף המגיפה. מערכת החינוך בישראל חייבת ללא ספק לעבור רענון והתאמה לצרכים ולתנאים של 2021 באופן בו התלמידים יזכו לכמה שיותר ידע רלוונטי, כלים וכמובן שיטות לימוד אפקטיביות. בשיטת החלוקה לקפסולות נתקלנו אומנם כחלק מהניסיון להקטין את החשיפה וההתקהלות בין תלמידים רבים אך גם ללא ההקשר האפידמיולוגי, ראוי כי במדינת ישראל תקטן הצפיפות בכיתות הלימוד כך שהיחס לתלמידים יהיה פרטני יותר ויאפשר לימוד משמעותי, תרבות דיון ומענה אמיתי לקשיים לימודיים וחברתיים. כמו כן, על מנת לאפשר לימוד אפקטיבי יותר של מקצועות הליבה ולהפחית את הלחץ מהמורים ומהתלמידים בשכבות הגיל הגבוהות, יש לשקול הפחתה במספר מקצועות החובה בבגרות, תוך עידוד ותגבור לימוד משמעותי במקצועות שייקבעו כחיוניים ביותר. ניתן גם להיעזר ולשלב את שיטת הלימוד מרחוק באמצעות מחשבים אישיים עבור מצבי חירום ביטחוניים הנפוצים בישראל, וככלי לתגבור מרחוק והכנה לבחינות הבגרות. צעדים אלו יצריכו תוספת תקציב לצרכים ייעודיים אך גם שינוי מערכתי במוסדות החינוך וחשיבה יצירתית.

צעדים אלו ונוספים יוכלו לשפר את חיי האזרחים באופן משמעותי אך גם עצם קיומה של ממשלה נבחרת, יציבה וממלכתית והעברת תקציב מדינה מסודר, יוכלו לתרום ליציבות במדינה ולקידום תהליכי פיוס בחברה הישראלית שהתרגלה לממשלות לא מתפקדות, שרבים מחבריהן עסוקים בשיסוי והסתה. יש לקוות שבנט, לפיד, סער, גנץ, מיכאלי ושותפים נוספים, יבינו את גודל השעה ויסכימו לפעול יחד להקמת ממשלה מתפקדת ולמען קידום מטרות אלו ויעדים נוספים למען אזרחי ישראל אותם נבחרו לייצג. ממשלה זו לא תביא ככל הנראה למהפכות אידיאולוגיות ודרמטיות ולא תגשים את מלוא תקוותיהם של תומכי הימין, השמאל והמרכז, אך היא הפתרון האפשרי היחיד כעת על מנת לטהר את האווירה הציבורית ולהוביל תהליך חיוני של ריפוי ואיחוי השסעים בחברה הישראלית.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.