גם אני כמו כל היהודים טובעת במספרים – ומה לגבי העזתים?

תחיה דב

איך נראה היום שאחרי המבצע? מהי מידת החורבן וכמה מאיתנו באמת יודעים עד כמה צפוף בעזה? תחיה דב עם הפרטים בטור דעה חדש – רק באתר דמוקרטTV

אני חושבת על עזה, קוראת על עזה וצופה בה. רואה את ההרס שנעשה בה ואת החורבן. רואה מנגד את כמויות האמל”ח המשוגרות ממנה ותוהה. בודקת נתונים, כי כזאת אני, צריכה להבין, לחשב לנסות לכמת דברים. גם את הבלתי ניתן לכימות. רואה ששטחה של עזה הוא בערך 365 קמ”ר, אורכה כ-40 ק”מ ורוחבה בין 12 ל-6 ק”מ.

בערך, הכל כאן בערך, לא אישה של ספרות רבות אחרי הנקודה אנוכי. אני מגלה שגודלה כרבע משטחה של ניו יורק (העיר) ומספר תושביה, 2 מיליון, גם הוא כרבע מזה של ניו יורק. כך שמבחינת צפיפות, מדובר בערך באותה רמת צפיפות. על שטחם של האזורים הירוקים בעזה אין נתונים, אבל אני מניחה שלא הוקצו בה מרחבים נדיבים כמו בזאת של התפוחית הגדולה. אני יודעת שרמת התשתיות בעזה ירודה בהרבה מזאת של הניו יורקית. אבל למי אכפת משני מיליון פליטים? אני קוראת כי רק במבצע האחרון, זה שמכונה במחוזותינו “שומר החומות” ושאני הייתי קוראת לו “חומות של תקוה” ולא רק בגלל ההקבלה המעניינת בין גיבורי הסרט ובין מי שמנהיג ויוזם את המבצע ההזוי.

במבצע הזה זוהתה ואותרה ונפגעה מנהרה באורך של 15 ק”מ. מנהרה שזכתה לתואר המטרו על שם אחותה הפריזאית השיקית ואני מנסה להבין איך נפרשה מנהרה באורך הזה בשטח הזה. אבל דובר צה”ל אמר- אז הוא בוודאי יודע. ואני יודעת שזאת אולי מנהרת הדגל אבל יש בוודאי עוד רבות וארוכות ממנה.

אני רואה את הצילומים המרשימים של המנהרות הללו ומתמלאת פליאה נוכח הניקיון והגימור וכסאות כתר פלסטיק הפזורים בהן. לוקח לי כמה רגעים להבין שמדובר בהדמיית מחשב, סוג של משחק  שמישהו צייר. מן הסתם בחורינו ובחורותינו הטובות והטובים וגם הצעירים שגדלו על משחקי מחשב והדמיות והשתעשעו להם ביצירת עולם דמיוני, נקי ומלוטש. מניחה שמן הסתם מדובר במשהו הרבה פחות ידידותי למשתמש.

הצילומים המרשימים של המנהרות. צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

הצילומים המרשימים של המנהרות. צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

אבל לא יכולה שלא לחשוב שגם אם נניח שמדובר בשליש או ברבע מאורך המנהרות שדוברנו מדברר לו להנאתו, או שלא להנאתו אלא רק מפני שקיבל הוראה מפורשת לדווח על מנהרות באורך לא סביר לגודל האזור – אולי אפילו העז לחשב בראשו , להבין שזה לא סביר ולהעיר למי שאמר לו.

אם כי אני מניחה שמישהו שהגיע לתפקידו ולדרגתו הוא לא אחד שנוהג לחשוב ולהעיר או להסתייג, אבל בואו ננסה לגייס את השכל הישר ולהעריך שמדובר בשליש שגם זה מספר מכובד ביותר לשטח הצנוע הזה.

ובואו נניח שהמנהרות אולי לא נראות כמו אלו שבהדמיה, אלא קצת פחות נקיות וישרות ומסודרות. אז תתארו לכם מה יכול היה להיות כאן אילו היינו מגיעים סוף סוף לאיזו שהיא פשרה או הסכמה או אפילו הסכם אי לוחמה ואילו היינו מגייסים את אותם פועלים חרוצים ומיומנים ומהנדסים מוכשרים שחפרו את כל אותן מנהרות. שוכרים את שרותיהם ומביאים אותם להקים לנו את הרכבת הקלה ואת ההמשך לכביש 6 ועוד כמה קווי רכבת,  אפילו אחד שיגיע סוף סוף לאילת.

בואו נשען לאחור ונדמיין איך היינו פותרים את בעיית הפריפריה והפקקים ומחירי הדירות. אני מדמיינת ומצליחה לרגע לשכוח את המספרים ואפילו את ההרס והחורבן. אבל רק לרגע. מפני שאז אני חושבת שאם דוברנו לא מדייק באורך המנהרות, אז אולי יש גם טעות קטנה במספר הטילים ששוגרו לעברנו השבוע, או בכלל… ועל מספר ההרוגים, יחסית לגודל האוכלוסייה אני כבר מעדיפה שלא לחשוב. זה כבר יותר מדי אפילו בשביל חובבת מספרים שכמותי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *