רגעי המבחן של הממשלה החדשה

שלמה איזקסון

בנט, לפיד ושותפיהם עמדו בהצלחה במבחן הראשוני של חילופי שלטון והרכבת ממשלה חדשה אך הם לא יזכו למאה ימי חסד – הקואליציה שכוללת ימין, מרכז ושמאל, דתיים וחילונים ולראשונה גם מפלגה ערבית, תעמוד בפני הכרעות קשות בתחום הביטחוני, תידרש לגלות איפוק בתחום המדיני ולהגיע לפשרות בתחום דת ומדינה על מנת לתפקד ולשרוד

הממשלה החדשה בהובלתם של נפתלי בנט ויאיר לפיד לא זוכה לימי חסד ותיאלץ להתמודד עם מבחנים רבים בחודשים הקרובים שיאתגרו את המבנה המורכב של הקואליציה, אך את המבחן הראשון היא עברה בהצלחה, מבחן ההקמה וההשבעה. לו הייתי נשאל לפני כשנה על האפשרות שתקום ממשלה בראשות בנט ולפיד, וקואליציה שתשתרע ממרצ ועד ימינה וסער ותכלול גם את רע”ם, הייתי משיב שמדובר בתסריט כמעט בידיוני. ההישג העיקרי של הממשלה החדשה, שרבים הספידו אותה עוד טרם השבעתה, הוא בעצם קיומה. לאחר 12 שנים רצופות של שלטון נתניהו ולאחר ארבע מערכות בחירות במשך כשנתיים, קרה הכמעט בלתי יאומן, כאשר ראש ממשלת ישראל הוחלף בהליך מסודר והורכבה ממשלה חדשה ושונה בהרכבה באופן משמעותי מקודמותיה.

הממשלה החדשה בהובלת נפתלי בנט. צילום: עמית שבי, פלאש 90

הממשלה החדשה בהובלת נפתלי בנט. צילום: עמית שבי, פלאש 90

הקרדיט להקמת הממשלה יישאר על שמם של בנט ולפיד אך אין באפשרותם לנוח על זרי הדפנה וכבר בעתיד הקרוב תידרש הממשלה לעמוד בפני מספר מבחנים קשים. מצעד הדגלים עבר אומנם בשקט יחסי אך המתיחות בין ישראל לחמאס ברצועת עזה עדיין גבוהה וסבב נוסף בחזית הדרומית עלול להתרחש במהירות. כמו כן, בקרוב תנסה הממשלה לחדש את החוק המונע איחוד משפחות בין פלסטינים ואזרחי ישראל, הזוכה להתנגדותן של רע”ם ומרצ וכן להתנגדות רוב חלקי האופוזיציה החל מהליכוד ששואף להפיל את הממשלה החדשה ועד לרשימה המשותפת.

המצב הביטחוני בדרום הוא מבחנה המשמעותי והקרוב של הממשלה החדשה, כאשר כל החלטה תיבדק בזכוכית מגדלת ותזכה לביקורת קשה מימין על ידי הליכוד, משמאל על ידי הרשימה המשותפת ועלולה גם להוביל למתיחות קשה בתוך הממשלה עצמה. במקרה של יציאה למבצע צבאי נוסף יצוצו במהירות המחלוקות בין חלקה הימני של הממשלה והעומד בראשה לבין שרי מרצ ותעמוד למבחן השותפות הקואליציונית עם רע”ם. בתרחיש כזה תזדקק הממשלה לכישוריו הפוליטיים של לפיד, להתנהלותו האחראית של שר הביטחון גנץ ולבולמי זעזועים כמו מפלגת העבודה, כדי לאפשר שמירה קפדנית על ביטחון ישראל ואזרחיה אך גם את המשך קיומה של הקואליציה המורכבת.

במישור המדיני החשוב והנפיץ, ניתן יהיה לשמור על שקט תעשייתי בטווח הקצר כל עוד יימנע הנשיא האמריקאי ביידן מלחץ על ממשלת ישראל ושרי הממשלה יוותרו על תוכניות מדיניות משנות מציאות, הכוללות סיפוח או פינוי של שטחים. בתחום זה תזדקק הממשלה בעיקר לאיפוק מצד חבריה ולא תוכל לצאת בצעדים דרמטיים בשל הסתירה בעמדות בין חלקיה השונים, אך תוכל לקדם את המשך הנורמליזציה עם מדינות ערב המתונות ולשפר את מצבם הכלכלי של הרשות הפלסטינית ושל תושבי הגדה. שרי הממשלה וחברי הקואליציה ייאלצו לאפסן בצד את האידיאולוגיות והמתווים המדיניים מימין ומשמאל, אם ירצו בהמשך קיום השותפות של ממשלה זו.

מבחן משמעותי נוסף הוא בכל הטיפול בתחומי דת ומדינה, כאשר מצד אחד ניצבים שר האוצר ליברמן ומפלגתו וכן שרי מרצ, השואפים לקדם חקיקה שתשנה את הסטטוס קוו בנושאים כמו נישואים וגירושים ואופי השבת בישראל ומולם עומדים ראש הממשלה בנט, שותפיו לימינה וכן סער וחברי מפלגתו, שמתנגדים לשינויים משמעותיים. ניסיונות מצד ליברמן או שרי מרצ לקדם רפורמות בתחומי דת ומדינה ייתקלו לא רק בהתנגדות האופוזיציה אלא גם בניסיונות בלימה מצד בנט, שקד, סער וחבריהם שמעוניינים להשאיר את הדלת פתוחה למפלגות החרדיות ומצד רע”ם, מפלגה בעלת אג’נדה אסלאמית. עימותים סביב חקיקה בתחום דת ומדינה עלולים לסכן את יציבות הממשלה ואף להוביל לפירוקה אם לא ידעו השותפים השונים להגיע להבנות בנושא. עם זאת, קיימים מספר נושאים בתחום דת ומדינה עליהם קיימת הסכמה בתוך הממשלה ואותם תוכל לקדם. כך למשל צפויה פתיחת שוק הפיקוח על הכשרות לתחרות, כך שגם גורמים נוספים כמו ארגון צהר יוכלו להעניק תעודות כשרות רשמיות ללא תלות במונופול של הרבנות הראשית וכן תשוב הסמכות לגיור לרבני הערים, כך שמערך הגיור יהפוך יעיל וידידותי יותר. הממשלה החדשה יכולה ואף חייבת לקדם את העיקרון כי כל מוסד חינוך המקבל מימון מהמדינה חייב יהיה ללמד את מקצועות הליבה, על מנת למנוע בורות ועוני מהדורות הבאים. קידום סוגיות אלו אומנם ייתקל בהתנגדות המפלגות החרדיות אך יוכל לזכות לרוב בממשלה וכן בכנסת הנוכחית.

כיצד יתנהל הטיפול בנושא דת ומדינה. צפו בראיון עם יו”ר רבני צהר הרב דוד סתיו:

גם סוגיית הטיפול במשבר הקורונה צפויה לשוב לשולחן הממשלה כעת, עם התפרצות הווריאנט ההודי ועלייה אפשרית בתחלואה, כאשר בנט יעמוד בפני המבחן של איטום הפרצות המאפשרות כניסת חולים דרך נתב”ג וייעול מערך הבדיקות במקום, נושא בו ביקר קשות את ממשלת נתניהו. הממשלה תעמוד גם בפני החלטות קשות בתחום הכלכלי-חברתי כשתפעל להשבת מאות אלפי מובטלים למעגל העבודה, פיצוי וסיוע לעסקים הקטנים שנפגעו מהמשבר וחיזוק מערכת הבריאות, לצד הצורך בריסון תקציבי בשל הגירעון הגדול שהותירה הממשלה הקודמת.

מוקדם לדעת אם הממשלה החדשה תשרוד חודשים או שנים אך ברור לחלוטין כי תעמוד תוך זמן קצר בפני מבחנים קשים שידגישו את המחלוקות הקשות בתוך הקואליציה המורכבת. אין ספק כי כדי לתפקד ביעילות ולשמור על שלמות הממשלה, ייאלצו השותפים השונים מימין ומשמאל, לגלות צניעות בדרישותיהם וציפיותיהם וללמוד לחיות בדו קיום, תוך כבוד הדדי ופשרות מצד המרכיבים השונים, בדיוק כפי שמצפים השרים מחלקיו השונים של הציבור הישראלי.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *