סגור תפריט

דמוקרטיה- מה עובר לכם בראש?

מאת בעז יערי

בימים האחרונים האולפנים התמלאו בחגיגות דמוקרטיה: מפלגות העבודה והליכוד בחרו את רשימותיהן לכנסת בקול תרועה רמה ובקרוב יעשו זאת מרצ והציונות הדתית. אבל משהסתיימה תרומת הכתבים הפוליטיים עולה אולם כעת התמונה ברורה: חגיגות לחוד ותוצאות לחוד. וכאן נשאלת השאלה: האם הפריימריז אכן מביאים לייצוג טוב יותר של פולטיקאים מאשר שיבוץ של ועדה מסדרת?

נעבור לתוצאות האמת: לרשימת הליכוד בקושי נכנסו נשים לרשימה, הראשונה בהן היא מירי רגב שחותמת את העשירייה הראשונה. העובדה שרק הנתון הזה רחוק מלבטא את אחוז הנשים המצביעות ולמעשה בזאת מונצחת תת ייצוגיות לקבוצת הנשים בישראל. האם העובדה שתוצאה עגמומית זו היא תוצר פריימריז הופכת אותה לדמוקרטית יותר מהרשימה למשל של יש עתיד שיכולה לכלול 3-4 נשים בעשירייה הראשונה אולם נקבעת לבדה על ידי יו”ר המפלגה?

זה נכון שדמוקרטיה נולדה כדי לתת ביטוי לרצון העם- אבל מה קורה כשמצביע פריימריז בוחר במודע ברשימה כזו אשר אינה נותנת ביטוי לאוכלוסייה בה הוא חי?

יש שיאמרו, בסופו של דבר הכנסת היא קודם כל מה שאנחנו רוצים ולא בהכרח מה שאנחנו מייצגים ודמוקרטיה צריכה לתת ביטוי לרצון הבוחרים ולא לייצג תפיסה מאזנת של הכללת אוכלוסיות (ערבים-יהודים, נשים-גברים, דתיים-חילוניים)

בואו נחשוב שוב מה אנחנו מצפים מהדמוקרטיה שלנו….מי שקורא להחריב את מוסדות המשפט ולעלות עליהם עם בולדוזר ונבחר במקום גבוה מאוד ברשימה לכנסת מבטא הרבה מאוד אנשים שכך מאמינים- שיא הדמוקרטיות לכאורה, האמנם?

הגיע הזמן לחשוב אחרת: דמוקרטיה צריכה בראש ובראשונה לשמור עלינו מעצמנו, מהנטייה שלנו להחריב לעצמנו את החיים אחת לכמה דורות, ולעשות שטויות שיותירו חורבן אחרינו, היא צריכה ליצור איזונים ובלמים, לעזור לנו להילחם על ייצוגיות של האוכלוסייה ולקרוא לכל הקבוצות לצאת להצביע , אבל באותה נשימה לשמור עלינו מהרדיקליים באותן קבוצות שמחר ,דקה לאחר שייבחרו לכנסת, יפעלו לדרוס למשל את מערכת המשפט, אחת הלוחמות הגדולות למענה.

פרדוקס? אולי ,ואולי גם קשה לי להאמין שאני אומר את זה אבל לאחר מחשבה רבה, אני מעדיף רשימה שנבחרה בדרך לא דמוקרטית על רשימה שנבחרה ככזו אבל מפחידה אותי ברעיונות שהיא מגלמת ובחוקים שהיא מחוקקת, כי תמיד, אבל תמיד,עדיפה המהות על השיטה.

דמוקרטיה- מה עובר לכם בראש?
הטור בעז יערי

הצטרפו כשותפים

איך תרצו לתרום?

    • 1
    • 2
    • 3

    את פרטי אמצעי התשלום תוכלו להזין בשלב הבא