סגור תפריט

אם לא תאכל, באמת יבוא שוטר

מאת מתי גוטמן

הטור של מתי גוטמן

כשהיינו ילדים וזה היה מזמן, אמרו לנו: “אם לא תאכל יבוא שוטר”. אני לא יודע אם אי פעם בא שוטר ועצר את הילד הקטן שלא רצה לאכול אבל אני בטוח ששוטר לא יכול היה סתם לבוא ולהיכנס לדירה, בלי צו של שופט.

אבל ילדים היזהרו, אולי כל זה הולך להשתנות. הלילה אושר בקריאה הראשונה התיקון לחוק שאם יאושר ויכנס לספר החוקים, שוטר יורשה להיכנס למבנה בלא צו גם כאשר “יש חשד סביר כי במקום מצוי חפץ הקשור לעבירה מסוג פשע חמור העשוי לשמש ראיה לביצוע העבירה, והחיפוש נדרש באופן מידי לשם מניעת העלמת הראיה או פגיעה בה.

ועוד מגדילים ואומרים שהתיקון נועד להילחם בפשיעה בחברה הערבית. כלומר, רוב הציבור היהודי בטח נשאר אדיש כי מה אכפת לו שפוגעים בערבים? ושונאי הערבים, הם בטח שמחים על האפליה המובנית בהצעה. אז אני מבקש מכל מי שאומר: “לי זה לא יקרה “, לעצור רגע ולקרוא את נוסח החוק. הנוסח כללי ומאפשר לשוטר להיכנס לכל בית, ללא הבדל גזע, דת מין או מוצא, רק כי הוא חושד שנעשתה עבירה ויש חשש שיושמדו ראיות.

בואו איתי לדמיון מודרך: השעה שתים בלילה, הילדים נרדמו מזמן, אתם ישנים או עסוקים במה שמבוגרים עסוקים בשעות הלילה, ופתאום דפיקה חזקה בדלת: “משטרה נא לפתוח”. “רגע”, אתם עונים בקול חלש, נזכרים בחוק וחושבים: “מה אנחנו ערבים? הרי אזרחים שומרי חוק אנחנו!”. אתם מתארגנים, לובשים משהו וניגשים לשטוף פנים ואז דפיקה יותר חזקה: “משטרה, לפתוח או שאנחנו פורצים את הדלת”. הילדים קמים בבכי ושואלים: “מי זה?” האבא מחבק אותם ופותח את הדלת. לדירה נכנסים שלושה שוטרים עם נשק ביד ומחפשים בכל הדירה, הופכים חפצים, מעירים את כל המשפחה ולבסוף אומרים, “סליחה, לא מצאנו כלום”. בינתיים כל השכנים התעוררו והם מתגודדים ליד הדלת ושואלים: “מה הם רצו, מה הם חיפשו”. “כלום”, אומרת האישה בקול מבויש. “כן” אומרת שכנה חטטנית, “הם תמיד מכחישים, אין עשן בלי אש. סתם לא שולחים משטרה”.

נשמע הזוי אה? הרי תפקידה של המשטרה למנוע פשע, ואולי החוק החדש יאפשר לה למנוע פשע בצורה יעילה יותר, אבל מה המחיר? חזקת החפות? חופש הפרט? האיזון שקיים כיום, בין הרצון לתת כלים למשטרה לבין חזקת החפות למשל, הוא שכניסת שוטר לבית תותר רק באישור שופט. זה מחייב את השוטר לנמק את החשד שלו ולשכנע את השופט בצורך לפגוע בפרטיותו של אדם.

החוק החדש נותן כוח לא מידתי לשוטר ומאפשר, אולי, בעקיפין, מבלי שהיינו חושבים על זה בכלל, להתנכל לאנשים שומרי חוק, כאלה שרק מתכננים הפגנה או מחאה, או כותבים פוסט נגד הממשלה, מי יודע? בינתיים את המאמר הזה אני מפרסם בנחת, לכו תדעו מי ידפוק לי הדלת באמצע הלילה אם אכתוב משהו דומה כשהחוק יכנס רשמית לספר החוקים.

הצטרפו כשותפים

איך תרצו לתרום?

    • 1
    • 2
    • 3

    את פרטי אמצעי התשלום תוכלו להזין בשלב הבא