סגור תפריט

הניסוי הצליח, עכשיו הזמן לשילוב מלא 

מאת מתי גוטמן

 “הערבים נוהרים לקלפיות”, הזהיר פעם נתניהו והאיץ בתומכיו לצאת להצביע כדי לסכל את האפשרות שתהיה השפעה רבה לקול הערבי. כל זה היה נכון כאשר המפלגות הערביות תמכו במרכז שמאל. אבל כאשר הייתה סכנה ממשית לשלטונו, הוא הזמין את עבאס למשא ומתן קואליציוני. “למרבה הפלא”, כאשר לבסוף הצטרף עבאס לממשלת השינוי, הוא חזר להיות תומך טרור, בפי נתניהו ושותפיו.

רק בישראל מרשה לעצמו מנהיג פוליטי, בגלוי, לפסול את הלגיטימיות של 20% מהאזרחים, בגלל מוצאם. בדמוקרטיה ליברלית אמיתית, מנהיג כזה היה נפסל מלהיות מועמד לפרלמנט או לממשלה. אלו תכונות משייכים פוליטיקאים כאלו או אחרים לערבים? תומכי טרור, טרוריסטים, בוגדים. ואני אומר, תפסת תומך טרור, טרוריסט או בוגד, טפל בו באמצעים משפטיים המוגדרים בחוק בלי קשר לשאלה מה מוצאו, אבל אל תייחס התנהגות זו לכלל הציבור הערבי. חייבים לזכור שיש גם טרור יהודי, אבל זה לא גורם לאותם מנהיגים לייחס התנהגות טרוריסטית, לכל היהודים.

הניסוי נכשל, הכריז אורבך עם התפרקות הממשלה, והתכוון לשילוב הערבים בקואליציה. אתה צודק אורבך, הניסוי נכשל, אבל לא הניסוי בשילוב הערבים אלא בשילוב של ימינה, מפלגת השלטון, שהתפוררה ולא נתנה גיבוי למנהיג שלה.רגע, האם לשלב נציגים של 20% מהאזרחים הוא ניסוי או מהלך דמוקרטי אלמנטרי? הרי דווקא אם נדיר אותם מהפוליטיקה יש סכנה שחלק מהם יפנו לטרור. 

חשוב להזכיר שערביי ישראל נשארים כאן ולהדיר אותם זה לא מוסרי, לא דמוקרטי ומסוכן למדינה. הניסוי הגדול שמתקיים כבר למעלה משבעים שנה, הוא חיים ביחד, יהודים וערבים, כמעט ללא אירועים לאומניים וכמעט ללא טרור, גם בזמן מלחמות ישראל נגד בני עמם. גם בעימותים האלימים בימי הרמדאן ועיד אל-פיטר באפריל-מאי 2021, שהתרחשו בערים המעורבות, רוב החברה הערבית ומנהיגותה הפוליטית גילו איפוק ואחריות.סקרים הוכיחו שהתמיכה ברע”מ כנציגה לגיטימית בקרב הציבור היהודי גדלה. זהו הישג גדול לכל מי שרוצה להקטין שנאה וחיכוך ואלימות בין חלקי החברה הישראלית.

ועכשיו כשיש שוב בחירות, מדוע מפלגות המרכז לא מכריזות באומץ ובגלוי שהם יזמינו את המפלגות הערביות להיות שותפות בממשלה הבאה? מדוע הן מיישרות קו עם הדרת הערבים שמשדר הגוש של נתניהו? סקרים שפורסמו בזמן האחרון, חוזים שיעור הצבעה נמוך בחברה הערבית , מה שמעיד על ייאוש וחוסר אמון ביכולת שלהם להשפיע על הפוליטיקה הישראלית. זה רע לערבים ורע ליהודים. הזמנת המפלגות הערביות לשותפות, יכולה לשנות מגמה זו.

האם עדיף לחלום על שילוב החרדים בקואליציית מרכז שמאל הבאה? הרי החרדים תומכים בכל מהלכי נתניהו שבגללם המרכז שמאל לא מוכן לשבת אתו. הם גם אינם מביעים כל התנגדות להכרזות הבוטות של בן גביר ולדיקטטורה שהוא ומפלגתו מציעים. אז איך אתם יכולים לשלול מוסרית וערכית ממשלה בשיתוף נתניהו ובאותה עת לרצות ממשלה בשיתוף החרדים התומכים בדיוק באותם דעות ומעשים? אסור גם לשכוח שהמפלגות הערביות דורשות השקעות לגיטימיות בחברה הערבית. לעומתם החרדים, ידרשו בנוסף לתקציבי ענק, להחליט עבורנו, מה לאכול, עם מי להתחתן, איך לבלות את השבת שלנו, ועוד. 

שילוב מפלגות ערביות בקואליציה לא היה ניסוי אלא נס שהוכיח כי חילוקי דעות פוליטיים הם לגיטימיים ואפשר לעבוד יחד, אם מחפשים את הטוב המשותף ואותו מיישמים.

בואו נהפוך את הנס לשגרה!!!

הצטרפו כשותפים

איך תרצו לתרום?

    • 1
    • 2
    • 3

    את פרטי אמצעי התשלום תוכלו להזין בשלב הבא