סגור תפריט

מי ישמור אותנו מהשמרנים

מאת מתי גוטמן

הם קוראים לעצמם שמרנים, שם שיכול להישמע ערכי באוזני אנשים מסוימים. הם פעילים בישראל, באמריקה, בפולין, בצרפת ובמקומות אחרים. מתיימרים לשמר את ערכי המשפחה, מתיימרים לייצג את האנשים הנורמטיביים ולשמור עליהם מפני סוטים, הוללים, חסרי ערכים, חסרי אמונה ואינדיבידואליסטים.

השמרנים לא מוכנים לשמוע ולהבין שהאחר, שסוטה מסט הכללים שהם החליטו שהוא הנכון, אינו חסר ערכים או חסר אמונה, אלא בעל ערכים אחרים ואמונות אחרות. לעיתים הם גם לא מבינים שהם מייצגים מיעוט צעקני ולא את הרוב. בימים אלה, השמרנות האמריקאית החזירה את העולם חמישים שנים אחורה והביאו לביטול הזכות של נשים על גופן. בזמן שהם מקדשים, לטענתם, את ערך החיים, אותם שמרנים נלחמים כדי להקל על נשיאת נשק ועל הפצה בלתי פוסקת שלו, שמביאה להרג מיותר.

על מה שומרים השמרנים? הם שומרים על האנושות מפני הקדמה? המדע? חופש הפרט? והכל באצטלה של אבירי החופש. הם שומרים עלינו מפני שוויון בין גברים לנשים? אוי לא, רק לא זה. ובכן, אבל מה לנו ולהם? לאותם שמרנים אמריקאים? לטוב ולרע, אמריקה היא מגדלור ומודל לחיקוי עבור זרמים פוליטיים ברחבי העולם. כן, גם כאן. אותה שמרנות אמריקאית מזרימה כספים לעמותות ומפעילה חברות לובי, מתדרכת פוליטיקאים, פועלת מאחורי הקלעים לשנות את מאזן הכוחות בבתי המשפט ולהרוס מוסדות ממלכתיים בשם ערכים שקדושים רק להם.

אמנם בישראל ההפלה אינה אסורה (לא שההליך הנוכחי תקין, נוח או מכבד נשים) אבל אל לנו לחשוב שלעולם חוסן. במערכת הבחירות הקרובה אנחנו עשויים לראות גל שמרני ששוטף את המדינה, ומי ישמור עלינו מפניהם?

הצטרפו כשותפים

איך תרצו לתרום?

    • 1
    • 2
    • 3

    את פרטי אמצעי התשלום תוכלו להזין בשלב הבא